Svētdiena, 20 Aprīlis 2014 17:58

Latvijas slimnīcu arhitektūrai veltīta izstāde

Vērtēt šo objektu
(1 Balsot)

Otrdien, 15. aprīlī plkst. 17.00 Arhitektūras muzejā tika atklāta izstāde Ārstniecības telpa: piecas pieejas slimnīcu plānojumam Latvijā (Curative Space: Five Approaches To Hospital Design In Latvia). Izstāde būs apskatāma līdz 13. jūnijam.

Izstāde ir pirmā šāda veida arhitektūras skate Latvijā. Slimnīcai ir nozīmīga loma cilvēka dzīves gājumā. Tā ir vieta, kur piedzimstam, un daudziem no mums slimnīca būs arī vieta, kurā atvadīsimies no šīs pasaules. Starp diviem minētajiem slimnīcas apmeklējumiem mēs tajā iegriežamies arī saistībā ar nozīmīgākajiem dzīves notikumiem — bērna dzimšanu, tuvinieka zaudējumu vai arī, saņemot diagnozi paši. Vai nepieciešami vēl spēcīgāki argumenti, lai pievērstu uzmanību šo ēku telpiskajai uzbūvei?

Izstādē analizēta slimnīcu plānojuma vēsture Latvijā, par piemēru ņemot piecu slimnīcu ēkas. Katra no izvēlētajām slimnīcām pārstāv kādu periodu Latvijas vēsturē, sākot no 20. gadsimta sākuma, padomju okupācijas laika un mūsdienām, līdz pat nākotnes vīzijai par slimnīcu plānošanu. Izstāde rāda piecas dažādas slimnīcu formālā plānojuma stratēģijas. Piemēram, Rīgas 1. slimnīca, kas būvēta 20. gs. sākumā, ir veidota saskaņā ar britu medmāsas Florensas Naitingeilas ieviestajiem svaiga gaisa un dienasgaismas principiem. Savukārt bijušais kosmonautu rehabilitācijas centrs Vaivaros kā ārstniecības iestāde sāka funkcionēt tikai pēc Padomju Savienības sabrukuma. Izstāde sper pirmo soli speciālistu un sabiedrības intereses rosināšanā par slimnīcu arhitektūras nozīmi Latvijā. Pētījuma ietvaros tapuši digitāli ēku zīmējumi un jauni maketi katrai no piecām izstādē aplūkotajām slimnīcām.

Izstādē būs aplūkojami oriģināli arhitektūras rasējumi un maketi, ko veidojis Andrejs Rauhuts Starptautiskā izglītības institūta Fulbright programmas ietvaros. Izstāde tapusi sadarbībā ar arhitektūras un dizaina studiju Sampling.

Izstādes kurators Andrejs Rohuts (Andrejs Rauchut) ir arhitekts un pētnieks no Ņujorkas. Viņš ieguvis bakalaura grādu arhitektūrā Cooper Union universitātē Ņujorkā un izstādījis mākslas un dizaina darbus Čikāgā, Ņujorkā un Venēcijas arhitektūras biennālē Itālijā. Andrejs ir Fulbraita stipendiāts un šobrīd dzīvo un strādā Rīgā.

Izstādes darba grupa: Andrejs Rohuts, Mantens Devrīnts, Liene Jākobsone, Anita Pumpure, Juta Davidovska.

http://www.gost.lv/raksti/zinas/latvija/437-latvijas-slimnicu-arhitekturai-veltita-izstade

Lasīts 9212 reizes

Atstāt komentāru

Pārliecinietes, ka esat ievadījis nepieciešamo informāciju laukos, kur norādīts (*). HTML kods nav atļauts.

Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. Uzzināt vairāk ...