Piektdiena, 23 Augusts 2013 21:05

Laine Kainaize. Es gleznoju. Gleznas.

Uzrakstīja
Laine Kainaize. Es gleznoju. Gleznas. Attēls:pixabay.com

Pēc visai nejauši iepazītā fotogrāfa Jāņa Brenča ieteikuma devos apskatīt Latvijas Mākslinieku savienības galerijā izstādītās Laines Kainaizes gleznas izstādē „Es gleznoju”.
Ar velosipēdu piebraucu pie LMS ēkas. Ēka kā ēka. Gaidot savu Madariņu devos jau iekšā izpētīt, kas tad īsti ir tas, kas piesaistījis Jāņa Brenča uzmanību. Un patiesi jau sperot pirmo soli izstādes zālē manas nāsis piepilda krāsas smarža. Apmeklētāji līdz ar mani nav daudz, bet tieši tas ir tas, kas vajadzīgs, lai nodotos mākslai.

    Kamēr lasu izstādes aprakstu, manas acis aizklāj mazu rociņu pāris – iekšēji jau jūtu, ka tā ir mana mīļā draudzenīte Madara. Tā mēs abas dodamies ceļojumā pa mākslinieces gleznām. Apskatam gleznu pēc gleznas, bet tad notika pavisam negaidīta tikšanās ar pašu Laini Kainaizi.
  Iedomājos, ka varētu uzņemt pāris kadrus, bet tā vienkārši izņemt fotoaparātu un sākt fotografēt kaut kā neērti, tāpēc apvaicājos sievietei, kura šķita kaut kas līdzīgs izstādes dežurantei vai uzraudzei. Viņa nejaudāja man atbildēt tamdēļ taujāja pēc atbildes pie kādas citas sievietes: vecākas par pirmo, gariem gaišbrūniem matiem un izteikti brūnām acīm. Vecākā sieviete uzreiz pievērsās man ar jautājumu: „Vēlaties iemūžināt piemiņai? Es esmu Laine.” viņa man pavisam sirsnīgi saka. Madariņa momentā atraujas no gleznas apskates un ar milzīgu smaidu sejā iesaucas: „Jūs tak esat šo gleznu autore!” Draudzenītes sejā jaušams patiess prieks un jūtu, ka manā arī. Tā nu vārdā pēc vārda iepazīstam fantastisko gleznotāju.

Laine Kainaize izrādās ir dzimusi īstenā mākslinieku ģimenē tēvs tēlnieks Kārlis Baumanis un māte gleznotāja Biruta Baumane.
„Dzimusi 1953. Gada 31. augustā Rīgā.
1969.-1972. gadā mācījusies Valsts Mākslas akadēmijas sagatavošanas kursos.
1971. g. Vienu semestri mācījusies Latvijas Valsts universitātes Svešvalodu fakultātes franču valodas nodaļā.
1972.-1980. gadā mācījusies Valsts Mākslas akadēmijas stājglezniecības nodaļā. Diplomdarbs „Zvejnieki”, diplomdarba vadītājs Boriss Bērziņš.
Kopš 1978.g. piedalās izstādēs.
1980. -1992. g. Strādājusi par pedagoģi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā
Kopš 1980. gada Jauno mākslinieku apvienības biedre
Kopš 1982. gada Latvijas Mākslinieku savienības biedre
1985. gada 25. septembrī apprecas ar žurnālistu, kino vēsturnieku Ventu Kainaizi
1986. gada 19. februārī piedzimst dēls Krišjānis
1987. gadā pirmā personālizstāde
1988. gada 14. Jūnijā piedzimst meita Anna
Kopš 1992. gada strādā par mākslas pedagoģi Rīgas Centra daiļamatniecības pamatskolā
2001. gadā iegūts maģistra grāds par darbu „Teodors Zaļkalns un Itālija”

Gleznas atrodas Latvijas Mākslinieku savienības kolekcijā, Krievijas Mākslas fondā, privātkolekcijās Latvijā, Lietuvā, Vācijā, Francijā, Anglijā un ASV” *
   Izstādē „Es gleznoju” apskatāmi vien trīsdesmit deviņi Laines Kainaizes darbi, bet to ir krietni vien vairāk, jo gleznotāja katru gadu uzgleznojot trīsdesmit līdz četrdesmit darbu. Jautāta, kurš ir viņas mīļākais darbs, māksliniece vien smagi nopūš un saka, ka tas visiem māksliniekiem esot vienādi, visiem parasti patīkot tie jaunākie darbi, jo tie vecie jau ir izdzīvoti: „patīkami atskatīties, bet gribas dzīvot tālāk. Atpakaļ jau tajā laikā neiekāpsi”saka māksliniece. Izstādē tāda ir Toskāna”, jo pirmāmkārtām tas ir viens no jaunākajiem darbiem un otrāmkārtām, Itālija ir mākslinieces sirds zeme. Vel kāds mākslinieces mīļdarbs no jaunajiem ir „Rēķu kalns”.

Idejas darbiem pie Laines atnāk pašās tā „čiks” un ir un nezūd līdz brīdim, kad uz gleznas top mākslinieces autogrāfs, iespējams, tas tāpēc, ka vislielāko iedvesmu māksliniecei sniedz pilsētas un daba, bet varbūt es kļūdos. Katrā ziņā izstāde būs atvērta līdz 20.09.2013. tā, ka vel ir laiks izjust Laines darbus.
*”Laine Kainaize. Gleznas.” 53.lpp

Lasīts 36354 reizes Pēdējo reizi rediģēts Ceturtdiena, 29 Marts 2018 23:46
Santa Arāja

 Santa Arāja ir dzimusi Rīgā 1993. gada 25 aprīlī. Mācījusies Rīgas Imantas vidusskolā un absolvējusi Rīgas Šampētera vidusskolu. Šobrīd Santa studē pedagoģiju Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijā. Ikdienā jaunā rakstniece strādā vienā no Rīgas bērnu namiem. Santa arī pati pēdējos savas dzīves gadus ir pavadījusi aprūpes institūcijā un zina ko nozīmē būt ne vien vienam, bet arī vientuļam vienlaikus. Santas aicinājums ir darīt visu iespējamo, lai katram bērnam būtu iespēja augt ģimenē un tas ir arī viņas dzinulis ... Santa nekad neatsaka palīdzīgu roku, ja apzinās, ka var palīdzēt.

www.krize.lv

Atstāt komentāru

Pārliecinietes, ka esat ievadījis nepieciešamo informāciju laukos, kur norādīts (*). HTML kods nav atļauts.

Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. Uzzināt vairāk ...